Szkoła Podstawowa im. Marcina Bielskiego w Białej

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 784958
    • Do końca roku: 247 dni
    • Do wakacji: 54 dni
  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-04-28

    Imieniny: Bogny, Walerii

Historia szkoły

„Z dziejów szkoły”

 

Zapisane  karty kroniki szkolnej, wspomnienia mieszkańców Białej to bogate źródło wiedzy o powstaniu, rozwoju i osiągnięciach placówki.

 

czas przedwojenny

Przewracamy pożółkłe karty historii Szkoły Podstawowej w Białej. Przekazy ustne najstarszych mieszkańców naszej miejscowości świadczą o jej istnieniu w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W latach 20-tych XX wieku dzieci z Białej  mogły pobierać naukę w trzech budynkach, w których zorganizowano sześć  klas lekcyjnych. W budynku głównym szkoły mieściły się klasy II i IV. Warto zaznaczyć, iż  główny budynek szkoły znajdowała się dokładnie w tym miejscu, gdzie wybudowano nową szkołę (oddaną w 2011r.). Pozostałe klasy zorganizowano w domach dzierżawionych od mieszkańców wsi: pana Franciszka Pęciaka ( klasa I i III), Stanisława Pęciaka (klasa V i VI). Do każdego oddziału uczęszczało około 30 uczniów. Klasę VII chętne dzieci kończyły w Pajęcznie.

W okresie międzywojennym kierownikiem szkoły był pan Kołodziejczyk,  a uczyli  p. Janina Kozubówna, p. Adam Ziółkowski, p. Jadwiga Ziółkowska, p. Kołodziejczyk.

W  czasie II wojny światowej wieś Biała znalazła się wraz z całą gminą Rząśnia na obszarze Warthelandu, a szkolnictwo polskie nie istniało. Szkoła została zamknięta przez niemieckich okupantów, których przedstawiciele na czele z komisarzem rezydowali przez okres wojny w dworku Zawistowskich. Jednak na naszym terenie i wtedy nie brakowało wielkich ludzi, wielkich nauczycieli, którzy pod groźbą utraty życia, wywozu do obozu koncentracyjnego dzielili się wiedzą z najmłodszymi na tzw. tajnych kompletach.

 

czas powojenny

Pamiętna data w dziejach szkoły w Białej to dzień 26 luty 1945 r. Ówczesne władze gminy (wójt Maciej Walasik i sekretarz Michał Jasiński) umożliwiły powołanie i wyposażenie trzech sal szkolnych. Kierownikiem szkoły został p. Stanisław Juszczyk, a nauczycielami: Zdzisława Juszczyk i Jadwiga Ziółkowska. Budynek szkoły został w czasie wojny znacznie zniszczony i wymagał remontu. Dwie klasy znalazły pomieszczenie w budynku dworskim. Do szkoły zgłosiło się ogółem 212 dzieci z roczników 1928- 1938. Po egzaminie sprawdzającym stworzono następujące klasy: dwie klasy I, II, III, IV+V. Część uczniów miała kurs przyspieszony. Wszystkie te działania zmierzały do zlikwidowania analfabetyzmu  wśród lokalnej ludności.

szkoła czasy powojenne

Zapał i entuzjazm był wielki. Już 18 marca w powiecie pajęczańskim zorganizowano Święto Szkoły Polskiej. Brała w nim bardzo aktywnie udział szkoła z Białej. 26 maja 1945r. lokalni nauczyciele zorganizowali w szkole w Białej pierwszą w Kuratorium Łódzkim, a prawdopodobnie i w Polsce konferencję rejonową dla gmin Rząśnia i Pajęczno. Nauczyciel Zdzisława Juszczyk wygłosiła referat „Charakterystyka dziecka powojennego”. Rok szkolny został zakończony 17 VII 1945r. w przededniu pierwszych żniw powojennych.

Z roku na rok do szkoły zaczęło uczęszczać coraz więcej dzieci. Pracę w placówce objęła nowa nauczycielka p. Weronika Pawełczyk. Istniało wówczas 6 klas o normalnym programie nauczania.

 

Lata 50- te

W szkole od najdawniejszych lat istniały koła zainteresowań:

* zespół pieśni i tańca

* chór szkolny (3 głosowy)

* Szkolne Koło Sportowe

* kółko kroju i szycia

* kółko papieroplastyki

* kółko matematyczne

* kurs dla analfabetów

Kółka zainteresowań wykazywały dużą aktywność, czego dowodem były zorganizowane liczne występy, np. sztuka teatralna pt. „Karpaccy górale”, „Ułan i młynarka”, do której zaangażowano również społeczność lokalną. Odbywały się również wieczornice, wieczory zagadek matematycznych.

Zwyczajem stały się wycieczki szkolne organizowane na koniec roku: Gdańsk Oliwa, Zakopane, Wieliczka, Warszawa, Łódź, Góry Świętokrzyskie. W latach 1953/54 powstała w szkole drużyna harcerska, którą prowadziła drużynowa Józefa Stanik oraz zarejestrowano świetlicę. Pomimo iż szkoła działała prężnie grono pedagogiczne spotkało się z zarzutami i oskarżeniami, które zostały skierowane do Wydziału Oświaty w Radomsku. Skutkiem czego była dokładna kontrola, ale nie stwierdzono żadnych uchybień, o czym społeczeństwo lokalne zostało poinformowane przez inspektora oświaty. Podkreślono, że ta szkoła odznacza się wielkimi zasługami w pracy kulturalno- oświatowej, społeczno- politycznej.

chór szkolny

 

Dniem triumfu i rehabilitacji za wszelkie pomówienia było zdobycie pierwszego miejsca przez „Zespół Pieśni i Tańca” i chór w powiatowym konkursie w Radomsku. A następnie drugiego miejsca w konkursie województwie. Takie sukcesy powtarzały się przez wiele lat.

występy szkolne

Rok szkolny 1956/57 nauczyciele i wszyscy uczniowie przywitali w budynku dworskim. Między właścicielką p. Zawistowską a Komitetem Rodzicielskim została zawarta umowa do spłaty dożywotnio 20 tysięcy złotych rocznie za budynek. Po jej uregulowaniu miał on się stać własnością szkoły. Z pomocą  w spłacie przyszli mieszkańcy wsi. Po dwóch latach został zawarty akt notarialny, na mocy którego  budynek dworski stał się własnością szkoły. Inspektorat Oświaty wpłacił 126 tys. złotych, a pozostałą kwotę w wysokości 77 tys, złotych  zobowiązał się wpłacić do czerwca 1960 roku.

zakończenie roku szkolnego

 

Lata 60-te

Szkoła w dalszym ciągu kontynuuje swoje tradycje kulturalno- oświatowe  i współpracuje z ościennymi szkołami czego przykładem są wspólne obchody Dnia Dziecka ze szkołą z Lipiny. Był wspólny obiad, ognisko i zabawy.

Plac szkolny powiększył się o działkę 6- arową, która opiekowali się członkowie Ligii Ochrony Przyrody pod kierownictwem p. J. Gajdzińskiej.

Zaledwie 17 lat po zakończonej wojnie mamy już absolwentów, którzy kończą szkoły średnie i podejmują naukę na studiach wyższych.

Grono pedagogiczne dążyło do nawiązania współpracy z rodzicami swoich wychowanków. W tym celu zorganizowano uniwersytet dla rodziców. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady o tematyce dotyczącej wychowania dzieci i współpracy domu ze szkołą.

W roku 1966 następuje reforma szkolnictwa i klasa siódma pozostaje o rok dłużej w szkole.

 zdjęcie grupowe 1967/68

W okresie wakacji zorganizowany został „Dzieciniec wiejski”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Był to rodzaj przedszkola, do którego uczęszczały dzieci z naszej wsi.

W roku 1969 rozebrano ruiny dworku Bielskich i w tym miejscu powstało boisko. W czynie społecznym uczniowie klasy VIII wykonali samodzielnie płyty cementowe, którymi wyłożono teren wokół szkoły. Powstaje Spółdzielnia Uczniowska, która prowadzi sklepik „Małgosia”.

Pierwszym i długoletnim kierownikiem szkoły powojennej w Białej był p. Stanisław Juszczyk. Zmarł 2 sierpnia 1970 roku, ale w pamięci pozostaje do dziś. Obowiązki dyrektorskie przejęła jego żona- Zdzisława Juszczyk.

  

Lata 70 – te

W latach 1973/77 funkcje dyrektora pełni p. Jerzy Brych.  W tym czasie powstaje Punkt Filialny w Gawłowie (klasy I – III), a nasza szkoła wchodzi w skład Zbiorczej Szkoły Gminnej w Rząśni. Po likwidacji Punktu Filialnego Szkoły w Suchowoli dzieci dowożone były do naszej placówki. Po roku 1977 dyrektorem została p. Teresa Oleszczyk. Młodzież aktywnie uczestniczy w różnorodnych konkursach i olimpiadach na szczeblu gminy.

Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość korzystania z dożywiania. Sukcesywnie prowadzone były drobne remonty z pomocą młodzieży i nauczycieli, tak a by wszyscy czuli się w niej przyjemnie.

klasa

Lata 80- te

 

W latach 80-tych dyrektorem szkoły był p. Mieczysław Dłubak.

Wzorem lat ubiegłych uczniowie biorą udział w różnych olimpiadach, przygotowują uroczystości szkolne oraz angażują się w akcje na rzecz powodzian. Prężnie działało harcerstwo prowadząc zbiórkę pieniędzy na Szpital Matki Polki, opieka nad grobami żołnierzy. W nagrodę harcerze wyjeżdżają na obóz do NRD nad Jezioro Nesky. W placówce zamontowano CO, wymieniono oświetlenie, drzwi, podłogi, zamontowano boazerię.

zbiórka harcerska

 

zdjęcie klasowe

 

 

 

Lata 90- te

Dyrektorem szkoły został p. Stanisław Rosa. Brak zapisów w kronice szkolnej. Z przekazów ustnych pracowników szkoły wynika, że nadal wszystkie organizacje szkolne działają aktywnie.

klasa edukacji wczesnoszkolnej

 

zdjęcie klasowe

 

 

Lata 2000-2010

 W związku z przeprowadzona reforma oświaty istnieją oddziały klasowe od 0 do VI ( nie istnieje już klasa VII i VIII). W budynku szkoły utworzono salę gimnastyczną, której brak odczuwany był przez szereg lat. Powstaje również sala komputerowa, która została wyposażona w sprzęt komputerowy sfinansowany przez Agencje Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.

Do kalendarza imprez szkolnych na stałe wpisuje się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, Walentynki oraz udział w akcji Sprzątania Świata.

W roku szkolnym 2001/2002  dyrektorem szkoły zostaje p. Barbara Bociąga, która tą funkcję pełni do dziś. Dzień 18 czerwca 2002 roku  zapisał się wielkimi literami w historii szkoły, bowiem w tym dniu szkoła przyjęła imię Marcina Bielskiego. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą. Następnie odbył się przemarsz do szkoły w towarzystwie orkiestry OSP Pajęczno. Po czym nastąpiła część oficjalna, w której wzięli udział przedstawiciele Rady Gminy na czele z wójtem Gminy Rząśnia Włodzimierzem Szatanikiem, przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Sieradzu  Krystyny Rajszer. Ksiądz infułat Ireneusz Skubiński dokonał poświęcenia i odsłonięcia tablicy a Przewodniczący Rady Gminy pan Marian Brożyna odczytał akt nadania imienia Marcina Bielskiego. Ówczesny Przewodniczący Komisji Oświaty, a obecny wójt Tomasz Stolarczyk zapewnił zebranych, że wkrótce w Białej zostanie wybudowana nowa szkoła.

Po wysłuchaniu wielu słów uznania dla pracy nauczycieli i życzeń został odczytany list gratulacyjny przysłany z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów- pana Leszka Millera, a także  list od Pani Minister Edukacji Narodowej i Sport- Krystyny Łybackiej.

Nadanie imienia szkole, poświecenie tablicy pamiątkowej

 

Uczniowie szkoły zaprezentowali widowisko „W lesie”, której autorem i reżyserem był zaprzyjaźniony ze szkołą emerytowany nauczyciel i lokalny poeta Erazm Wilczyński. Na tą okoliczność powstała w szkole izba pamięci. Uroczystość zakończyła się rautem.

Ten rok kalendarzowy zakończyła się smutnym wydarzeniem, bowiem zmarł nasz proboszcz ksiądz Andrzej Kret w wyniku odniesionych obrażeń w wypadku samochodowym.

zdjęcie klasowe

 

  przedstawienie profilaktyczne

 

I dzień wiosny     Przedstawienie o Janie Pawle II   Pasowanie na czytelnika

Tradycją naszej szkoły stają się wyjazdy z programami artystycznymi do Domu Opieki Społecznej w Bobrownikach i Domu Małego Dziecka w Częstochowie, udział w akcji Góra Grosza  i w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, jak również w Olimpiadzie Przedszkolaków w Pajęcznie. W kalendarz uroczystości szkolnych zapisały się obchody Dni Papieskich. Prężnie działa kółko teatralne, które prezentuje swoje umiejętności na przeglądach teatralnych, w szkole i w kościele.

Sala komputerowa została wyposażona w nowy sprzęt komputerowy, a biblioteka szkolna przekształciła się w Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej po tym jak otrzymała sprzęt multimedialny z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

W ciągu tych wszystkich lat istnienia Szkoły Podstawowej im. Marcina Bielskiego w Białej wielu pedagogów troszczyło się o rozwój edukacyjny swych wychowanków, czyniąc to z wielkim sercem i oddaniem.

Grono Pedagogiczne

 

Dziś także nauczyciele kontynuują dobrą tradycję tej szkoły, ofiarując swym uczniom wszystko, co najlepsze. Każdego dnia tworzymy wspólnie nowe dzieje spisywane na kolejnych kartach kroniki szkolnej. Oby były one dla następnych pokoleń tak ciekawe i bogate jak te, które pozwoliły nam poznać dziewięćdziesięcioletnią przeszłość.

          Obecnie uczniowie w 7 oddziałach zdobywają wiedzę w pięknej, nowoczesnej szkole na miarę XXI wieku- w ten sposób spełniły się prorocze słowa wypowiedziane przez obecnego  wójta Gminy Rząśnia p. Tomasza Stolarczyka dotyczące budowy szkoły. Jej budowę w dużej części sfinansowała Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

 

Lata 2011 – 2021

 

             

               Kolejne dziesięciolecie nasza szkoła rozpoczęła w nowym budynku. W 2011r. miało miejsce wyjątkowe i niepowtarzalne rozpoczęcie roku szkolnego. Wtedy to nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanej szkoły, na którą cała społeczność szkolna i lokalna czekał z upragnieniem.  Koszt inwestycji wyniósł 13 mln 800 tys. złotych i w 85% został dofinansowany ze środków unijnych. Podczas uroczystości otwarcia szkole nadano także sztandar.

 

             Od teraz uczniowie poszerzali swoją wiedzę w przestronnym, nowoczesnym budynku z rozbudowana bazą dydaktyczną. Piękne sale lekcyjne, wspaniała hala sportowa wielkości płyty boiska sportowego, z kompletnym zapleczem i miejscami dla widowni oraz siłownią, olbrzymia biblioteka, doskonale wyposażona pracownia komputerowa i kuchnia ze stołówką, dostosowany oddział przedszkolny oraz śliczny plac zabaw dla maluchów zrobiły ogromne  wrażenie. Od tej chwili przedszkole ma dwa oddziały: 4-5-  latki oraz 6 – latki, a od 2018r. funkcjonuje jako przedszkole w pełnym wymiarze godzin przyjmujące dzieci od lat 3.

 

            Drugim ważnym wydarzeniem, które odbiło się dużym echem w historii szkoły w ostatnich latach był Jubileusz 70 – lecia powojennej Szkoły Podstawowej w Białej (1944 – 2014), który obchodzono 17 października 2014r. Dokładnie 70 lat wcześniej placówka została oficjalnie otwarta i dzieci rozpoczęły w niej naukę po II wojnie światowej. Obchody jubileuszu były symbolem pamięci o tych wszystkich, którzy w różny sposób byli ze szkołą związani. W uroczystości udział wziął wójt gminy Rząśnia Tomasz Stolarczyk, poprzedni dyrektorzy szkoły  p. Mieczysław Dłubak i p. Stanisław Rosa, a także zaproszeni emerytowani i byli nauczyciele i pracownicy szkoły, absolwenci oraz społeczność lokalna. Po uroczystym apelu i przywróconych wspomnieniach z najważniejszych wydarzeń z dziejów placówki wszyscy na pamiątkę wypuścili 70 kolorowych balonów i 70 gołębi.  Na szkolne korytarze z tej okazji przygotowano galerię archiwalnych zdjęć jej absolwentów. Rocznica szkoły była piękną lekcją historii dla jej uczniów, a dla byłego grona pedagogicznego, pracowników  i absolwentów sentymentalną podróżą, świętem wspomnień, świętem minionego czasu oraz świętem trwania.

 

            Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły była zmiana dyrektora. Z końcem roku szkolnego 2014/2015 po 13 latach pełnienia funkcji dyrektora szkoły p. Barbara Bociąga odeszła na zasłużoną emeryturę. Nowym dyrektorem placówki została p. Mariola Gleń, polonistka związana ze szkołą od początku swojej kariery zawodowej.

 

            Przeszliśmy kolejną już reformę oświaty, która zakładała stopniowe wygaszanie gimnazjów i wydłużenie szkoły podstawowej o 2 lata, czyli powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej sprzed 20 lat.

 

             W roku szkolnym 2016/2017 szkołę poddano ewaluacji zewnętrznej. Raport po jej przeprowadzeniu wykazał, że placówka spełnia wymagania w badanych obszarach w stopniu wysokim. Otrzymana ocena świadczy o bardzo dobrej skuteczności działań dyrektora i grona pedagogicznego.

 

            Nasz szkoła od lat organizuje sporą liczbę wycieczek, w których zawsze udział bierze duża grupa uczniów. Na przełomie ostatnich lat zorganizowano wyjazdy do m.in.: Trójmiasta, Warszawy, Kazimierza Dolnego, Zakopanego, Wrocławia, Łodzi, Wielunia i Ożarowa, Krasiejowa, Oświęcimia i Pszczyny, teatru  w Częstochowie, Łodzi i Warszawie, kina w Bełchatowie.

 

            Uczniowie szkoły chętnie uczestniczyli i uczestniczą w konkursach i zawodach sportowych na szczeblu gminnym, powiatowym oraz rejonowym. Wielką chlubą szkoły okazały się wystawiane przez uczniów jasełka, na których świetnie przygotowani przez nauczycieli i księdza uczniowie odnosili ogólnopolskie sukcesy. Było to w ciągu 3 lat  I i II miejsce oraz wyróżnienie dla grupy teatralnej „Promyczki”  z naszej szkoły w Ogólnopolskim Przeglądzie Jasełek we Wręczycy Wielkiej „Wręczyckie Jasełka – tradycje bożonarodzeniowe budujące tożsamość”.

 

            Szkoła w Białej od lat integruje środowisko lokalne. Jest organizatorem wielu imprez jak Dzień Rodziny, Dzień Babci i Dziadka oraz okolicznościowych uroczystości dla społeczności lokalnej: Dzień Papieski, Patriotyczne Śpiewanie, Jasełka, Misterium Męki Pańskiej.

 

        Współpracujemy z wieloma podmiotami działającymi na rzecz dzieci i oświaty: Powiatową Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, Rodzinnym Domem Dziecka w Kiedosach, Policją, Strażą Pożarną, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Biblioteką Gminną w Rząśni i Białej oraz Biblioteką Pedagogiczną w Pajęcznie , Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pajęcznie, Fundacjami „Dzieci Niczyje”, „Wiosna”, Stowarzyszeniem „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci”. Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rząśni w szkole udało się zorganizować spotkania autorskie z Ewą Chotomską, Andrzejem Grabowskim, Wiolettą Pisarską.

 

           Pedagodzy naszej placówki wychodzą zawsze naprzeciw dzieciom i ich problemom traktując każdego ucznia w sposób indywidualny.

 

       W celu uwrażliwiania dzieci na krzywdę drugiego człowieka włączamy się w akcje charytatywne,  takie jak m.in.: Szlachetna Paczka, Góra Grosza, Zostań Superzakrętakiem, Gwiazdka dla zwierzaka.

 

          W ciągu ostatnich lat szkoła wzbogaciła bazę dydaktyczną o odpowiednie wyposażenie sal przedmiotowym oraz tablice multimedialne, które znajdują się w każdej klasie, a także laboratorium językowe, ogród dydaktyczny, zegar horyzontalny, konstrukcję zabawową dla najmłodszych, dywan multimedialny. Szkolne korytarze wyposażono w kanapy oraz metalowe szafki dla każdego ucznia.   

 

            Nasza placówka wypuściła absolwentów, którzy reprezentują ją w całej Polsce jako lekarze, adwokaci, nauczyciele, inżynierowie.

 

W szkole opracowuje się i wdraża innowacje programowe, rozwija pasje i wspiera talenty. Czerpiąc wzorce z bogatej przeszłości, szanując swoją historię i tradycję nasza szkoła śmiało wkracza w przyszłość.